ua | ru | en

Українські аграрії приступили до посіву ярих культур

На більшості територій південних областей України стартувала весняна посівна кампанія. Аграрії стверджують, що про її успішність говорити ще зарано. Проте уже зараз можна виокремити основні чинники, які матимуть вирішальний вплив на результат вирощування сільськогосподарських культур у нинішньому сезоні.

Основні тенденції весняної посівної кампанії

1. Зміни у податковому законодавстві

Важливим нововведенням, яке боляче торкнулося українських аграріїв, стала зміна режиму оподаткування ПДВ.

Відтепер сільгоспвиробники повинні сплачувати частину нарахованого ПДВ до бюджету.Раніше ці кошти були у розпорядженні підприємств та використовувалися на закупівлю засобів захисту рослин, добрив та якісного посівного матеріалу. Очевидно, що таке збільшення податкового тиску призведе до урізання бюджету посівної, а це може спричинити падіння урожайності.

До позитивних змін податкового законодавства належить зниження ставки ЄСВ з 37,16 до 22%, а це в свою чергу трохи зніме навантаження із фонду заробітної плати агропідприємств. 

2. Збільшення витрат на вирощування сільськогосподарських культур

Експерти прогнозують, що цього року посівна кампанія коштуватиме на 30-40% дорожче, ніж минулого. Головною причиною цьому є ріст валютного курсу, який викликав підвищення цін на насіннєвий матеріал на 15-20%. Особливо гостро відчують це дрібні та середні фермерські господарства, які вирощують продукцію для внутрішнього ринку. На відміну від них, експортери матимуть змогу частково повернути витрати шляхом відшкодування експортного ПДВ.

3. Ускладнення в сфері кредитування агропідприємств

Багато сільгоспвиробників не можуть власними коштами покрити кошторис посівної кампанії, тому змушені шукати найбільш вигідні умови кредитування з невисокими ставками. Українські банки висувають досить жорсткі вимоги аграрному бізнесу для надання кредитів. Віднедавна процедура отримання позики стала ще складнішою. Окрім оцінки фінансової документації підприємств, деякі банки делегують своїх спеціалістів для перевірки фактичного стану сільськогосподарських угідь та техніки. 

4. Зміни в структурі вирощування сільськогосподарських культур 

В останні роки фахівці відмічають активне розширення посівних площ під соняшником. Ця культура є найбільш рентабельною, тому користується популярністю серед сільгоспвиробників. Аналітики вважають, що за масштабами культивування вона скоро може перевершити пшеницю та кукурудзу. Але в прагненні отримання високого прибутку від вирощування соняшнику аграрії ризикують виснажити угіддя. З метою уникнення таких негативних наслідків експерти рекомендують дотримуватися сівозміни.

5. Збільшення кількості ризиків для посівної

Через нестабільну економічну ситуацію в країні та валютні коливання сільгоспвиробники перебувають у стані невизначеності та з великою обережністю роблять прогнози щодо перебігу,  вартості  та рентабельності весняної посівної.

Можливі ризики для врожаю несуть і несприятливі погодні умови. Очікується, що цьогорічна весна буде холодною та затяжною. Це насторожує аграріїв, адже навіть після невеликих заморозків частина посівів може загинути, що зведе нанівець зусилля та витрачені кошти.

Амбітні плани Мінагропроду

Доповідаючи про результати минулорічної посівної кампанії, Міністерство аграрної політики та продовольства повідомило про рекордний врожай зернових, що становив більше 60 млн тонн. Міністр О. Павленко неодноразово наголошував, що Україна має всі можливості досягти врожаю не менше 100 млн тонн уже до 2020 року.

На думку аграріїв, така перспектива є дуже сумнівною. Зважаючи на велику кількість ризиків для посівної, можна припустити, що загальна урожайність у цьому році не досягне рекордного рівня.

Успішність рослинництва залежить від багатьох факторів, одним із яких є погода. Це той чинник, яким неможливо керувати, тому скільки зерна буде намолочено в кінці року, спрогнозувати важко.

Не зважаючи на це, компанія «SENDA» завжди готова запропонувати українським та зарубіжним партнерам широкий асортимент сільськогосподарської продукції. Ми здійснюємо оптові поставки зернових та олійних культур, а також продуктів їх переробки.

21.03.2016