ua | ru | en

Як Україні стати світовим лідером по експорту агропродукції?

Україна є однією з ключових виробників та експортерів аграрної продукції у світі. Щороку уряд звітує про розширення ринків збуту на різних континентах. Зарубіжні споживачі високо оцінюють якість вітчизняних товарів, недарма ж нашу державу все частіше називають «bread basket» (з англ. «хлібний кошик»). Проте фахівці АПК переконані, що для досягнення своєї основної мети – стати годівницею для всього світу – Україна повинна пройти ще довгий шлях. 

Україна – світовий постачальник сировини, але не готової продукції

Багато країн світу, які не здатні забезпечити потреби внутрішнього ринку, є імпортерами українського зерна. За обсягами його експорту  наша держава поступається лише США та ЄС, у складі якого 28 країн. Однак не лише зернова продукція вітчизняного виробництва широко представлена на світовому ринку. Україна належить до числа ключових постачальників меду, горіхів, сої та низки інших продуктів.

Аналітичні дані свідчать, що від експорту продовольства наша держава отримує 40% від загальної валютної виручки. Аграрний дохід формують такі складові: 42% - продаж зерна, 23% - поставки рослинних олій, а 17% - реалізація готових харчових продуктів. Варто відмітити, що таких результатів сільське господарство досягає попри те, що займає лише 16% національної економіки, а забезпечує робочими місцями тільки 18% працюючих осіб. 

Імпортери закуповують у нас переважно сировину для задоволення потреб власної переробної галузі, а вже готові продукти постачають назад до України. Експерти переконані, що наша держава повинна взяти курс на зміцнення власної переробної промисловості, щоб мати змогу реалізувати продукти з більш високою доданою вартістю. На сьогоднішній день найвищі економічні результати демонструє  виробництво соняшникової  олії – під контролем вітчизняних експортерів знаходиться 60% її світового ринку.

Шляхи розвитку українського аграрного експорту

Фахівці вважають, що найближчими роками суттєвих змін в структурі вітчизняного експорту не відбудеться. У ньому і надалі переважатиме зерно, а ключовими імпортерами залишаться Азія, Близький Схід, Європа та Північна Африка.  

Цьогорічний сукупний урожай зернових культур очікується вище 60 млн тонн. Слід зазначити, що десять років тому валовий збір становив лише 34 млн тонн, а останні три роки він не опускається нижче 60 млн тонн.

Очільник Української зернової асоціації В. Клименко вбачає розвиток АПК в розширенні обсягів вирощування кукурудзи за прикладом США. Ця культура дозволить подвоїти валовий річний урожай, зміцнити експортні позиції України в світі, а також забезпечить сировиною для виробництва біопалива. Однак для цього необхідно внести зміни до закону про біобезпеку та дозволити вирощування ряду ГМО-сортів , адже в США 75% кукурудзи – це генномодифікована продукція. 

Багато фахівців аграрної галузі переконані, що Україна повинна зберегти свою спеціалізацію, тобто нарощувати виробництво зерна не шляхом легалізації ГМО, а шляхом підбору правильної технології та високопродуктивних сортів сільськогосподарських культур.  

Керівник Центру консультування з питань аграрної торгівлі України з ЄС О. Трофімцева переконана, що сьогодні українські аграрії повинні зосередитися на освоєнні нових та незайнятих ніш світового агроринку. Серед них експерт виділила такі:

  • органічна продукція;
  • продукти переробки овочів та фруктів (дитяче харчування);
  • продукти здорового харчування (насіння льону, мед, горіхи тощо).

Фахівці аграрної галузі мають різні погляди щодо перспектив розвитку українського АПК, однак є твердження, яке їх об’єднує: зарубіжні споживачі віддають перевагу товарам високої якості. Тому, який би шлях не обрали вітчизняні виробники, вони повинні зберегти репутацію України як світового експортера високоякісної продукції. 

Компанія «SENDA» поставляє на зовнішній ринок широкий асортимент сільськогосподарських товарів. Окрім зерна та продуктів його переробки, ми пропонуємо також нішеву продукцію – мед, насіння льону, сорго, нут тощо. Вона задовольняє вимоги зарубіжних споживачів, адже відповідає усім сучасним світовим стандартам.

12.09.2016