ua | ru | en

Виробництво зернових та олійних культур: високі результати попри перешкоди

Минулий рік для українських сільгоспвиробників видався доволі непростим. Він приніс чимало здобутків та рекордів, до яких галузь виявилася неготовою. Проте незважаючи на перешкоди, аграрії змогли досягнути високих економічних результатів. 

Традиційно основним джерелом прибутку для українських сільгоспвиробників залишається вирощування польових культур, зокрема зернових та олійних. Як свідчать дані Держстату, за десять місяців минулого року Україна поставила за кордон сільгосппродукції на суму 12 млрд дол., що становить 40,7% від загального експорту держави. Найбільший прибуток серед усіх агротоварів отримано від продажу зернових культур (4,8 млрд дол.), а також олійно-жирової продукції (3,1 млрд. дол.). 

Проблеми аграрного сектору в 2016 році

У минулому році було встановлено новий рекорд урожаю зернових – 64,3 млн тонн. Фахівці стверджують, що досягненню більш високих результатів завадила погода. Несприятливі метеоумови внесли свої корективи в хід осінньої посівної. На півдні аграрії не змогли вчасно розпочати посівні роботи через вересневу посуху, а в жовтні випала понаднормова кількість опадів. Таким чином, деякі поля, зокрема на Одещині, залишилися незасіяними. 

Одним із найсерйозніших випробувань 2016 року для аграріїв стала проблема з логістикою. Через нестачу вагонів-зерновозів Укрзалізниці у деяких регіонах фермери не мали можливості вивести зерно, тому продукція цих агропідприємств так і залишилася на полі. За оцінками експертів, логістична проблема принесла сільгоспвиробникам близько 2 млрд грн збитків. 

Варто також згадати і про інші фактори, які негативно позначилися на прибутках агропідприємств у минулому році. До них, зокрема, належать низькі ціни на зернові культури та новий механізм обчислення ПДВ. 

Аграрний прогноз на 2017 рік

Українська аграрна продукція користується стабільно високим попитом на внутрішньому та зовнішньому ринках. Особливо це стосується олійних та деяких зернових культур. Враховуючи таку тенденцію, фахівці консалтингової агенції «ААА» прогнозують на 2017 рік збільшення обсягів виробництва ріпаку та жита.

За словами експертів, найближчі роки в Україні варто очікувати на розширення посівних площ під  бобовими культурами. У той час, коли ціни на кукурудзу постійно змінюються, а відносну стабільність на ринку демонструють лише соняшник та пшениця, виникає необхідність пошуку альтернативи. Замінити невигідні у вирощуванні культури здатні нут та горох, попит на які сьогодні доволі високий.

Експерти ННЦ «Інститут аграрної економіки» підрахували, що в наступному році найкращі перспективи для зростання рентабельності має пшениця (із 36,4% до 42,8%) та жито (із 21,9% до 42,4%). Позитивну динаміку також демонструє овес. Рентабельність кукурудзи поступово знижується, а от проса - скоротилася більше ніж в п’ять разів за останній рік. 

Компанія «SENDA» пропонує вітчизняним та зарубіжним споживачам широкий асортимент сільськогосподарської продукції. Не зважаючи на нестабільність ринку, наші партери завжди можуть бути впевненими у надійній співпраці та високій якості наших товарів. 

06.02.2017