ua | ru | en

У 2016 році в Україні прогнозується антирекорд у вирощуванні ріпаку

Мабуть, жодна із сільськогосподарських рослин в Україні не демонструє таких різких змін у динаміці вирощування, як ріпак. Іще кілька років тому ця культура була однією із найбільш популярних, а вже сьогодні стрімко втрачає прихильність вітчизняних аграріїв. Підтвердженням цьому є скорочення площ для її вирощування. Під час посівної кампанії минулого сезону насінням цієї олійної культури було засіяно 703 тис. га, а у нинішньому сезоні – лише 655 тис. га.

Світові та вітчизняні фахівці ринку олійних культур висловлюють своє бачення щодо причин такої тенденції у вирощуванні ріпаку. Оперуючи останніми статистичними даними, вони роблять свої прогнози на найближче майбутнє для вітчизняної олійно-жирової промисловості. 

Чому ріпак втрачає популярність?

Експерти називають кілька факторів, які послужили причиною втрати популярності ріпаку. Головною серед них є падіння цін на нафту.  

У всьому світі ця олійна культура вважається хорошою альтернативою «чорному золоту», адже вона є сировиною для виготовлення біодизеля. Цілком очевидно, що зниження вартості нафти на міжнародному ринку стало причиною скорочення попиту на альтернативні джерела енергії. Іншими словами, ріпак став не таким затребуваним, як це було ще кілька років тому.  

У скороченні посівних площ під ріпаком не менш вагому роль зіграли несприятливі для культивування погодні умови, які повторюються кілька років поспіль. Зокрема, у нинішньому сезоні панувала суха осінь та малосніжна зима, а ранні заморозки завдали великої шкоди молодим сходам. Усі ці негативні фактори призвели до загибелі великої частини посівів озимого ріпаку. Українські аграрії навесні змушені були пересіяти майже 40% ріпакових угідь.

За прогнозами аналітиків, сукупні площі для збору урожаю цієї осені становитимуть лише 621 тис. га, тобто на 7,5% менше, ніж у минулому році. Урожайність озимого ріпаку в поточному сезоні досягне 21,8 ц/га, а ярого – близько 17 ц/га. Валовий збір урожаю буде близько 1,31 млн тонн. У порівнянні із результатом минулого сезону, цей показник майже на чверть нижчий. Найбільший урожай ріпаку в Україні – 2,43 млн тонн - було зібрано у 2012/2013 маркетинговому періоді. 

Скорочення виробництва ріпаку загрожує дефіцитом сировини для переробних підприємств

Оцінивши масштаби посівних площ під ріпаком та прогнозований обсяг урожаю на 2016 рік, варто очікувати на дефіцит сировини для підприємств, що спеціалізуються на виготовленні рослинних олій. Не зважаючи на зниження попиту на ріпак у світі, в Україні ця культура залишається затребуваною. Перш за все це зумовлено активним розвитком олійно-жирової галузі. 

Виробництво ріпакової олії в Україні протягом останніх п’яти років зросло від 5 тис. тонн до 150 тис. тонн. Варто відзначити, що виготовлена українськими промисловцями продукція, практично повністю експортується. ЇЇ основними покупцями є країни ЄС, Індія та Китай. Поставки товарів за кордон – це головне джерело прибутку для великих виробників олії. Саме тому вони зацікавлені в нарощуванні експорту, а, отже, потребують значних обсягів сировинного матеріалу. Таким чином, нестача ріпаку на внутрішньому ринку змусить переробні підприємства закуповувати його за кордоном за більш високими цінами.  

Компанія «SENDA» має великий досвід співпраці з українськими та зарубіжними покупцями сільськогосподарської продукції. Серед широкого різноманіття агротоварів у нашому асортименті представлені також олійні культури, в тому числі ріпак. Його якість та властивості відповідають високим вимогам світових стандартів.

16.06.2016