Напружена ситуація в країні позначилася на експорті вітчизняної продукції. Міністерство агарної політики та продовольства повідомляє, що у 2015 році товарообіг між Україною та Російської Федерацією зменшився майже на 65% у порівнянні з попереднім роком. У грошовому еквіваленті падіння становить більше 1 млрд. доларів. Обсяг взаємної торгівлі з «північним сусідом» у минулому році становив 575 млн. дол.
Як відомо, з 1 січня 2016 року Російська Федерація вийшла з режиму вільної торгівлі з Україною та ввела ембарго на поставки ряду продукції українського продовольства. Це дає підстави прогнозувати подальше падіння експорту сільськогосподарської продукції до Росії.
Звіт міністра аграрної політики про динаміку українського експорту
Днями міністр аграрної політики та продовольства О. Павленко доповідав у Верховній Раді стосовно сучасного стану вітчизняного АПК. У своєму виступі він повідомив, що Україна фактично втратила російський ринок для збуту значного асортименту сільськогосподарської продукції. Зменшення експорту відбулося майже по всіх товарних позиціях, а повне припинення торкнулося поставок молока згущеного, зернових злаків, насінні олійних культур (сої та соняшнику) та інших товарів.
У Міністерстві підрахували, що експорт сільськогосподарської продукції до РФ у минулому році знизився на 68,4%, або на 672 млн. дол. і зупинився на позначці 310 млн. дол. Якщо у 2014 році частка експорту до Росії становила 6% від загального, то в 2015 році вона впала до 2%.
Разом із тим імпорт російських товарів також знизився на 58%. У 2015 році Україна закупила у РФ продукції на суму 264 млн. дол., що на 366 млн. дол. менше, ніж у попередньому році.
Європейський ринок стає доступнішим для України
Не зважаючи на таке переформатування структури експорту та фактичну ізоляцію України від російського ринку, наша держава не зазнала значних втрат. За словами міністра О.Павленка, український агарний сектор безболісно пережив цей складний етап завдяки диверсифікації ринку шляхом розширення географії поставок сільськогосподарської продукції.
У 2015 році частка експорту українських товарів на ринок Азії становила 45,1 %, до ЄС – 28,2%, до країн Африки – 13,6%, до США – 0,3%. Одним із ключових напрямків збуту вітчизняної аграрної продукції сьогодні є Європа.
Завдяки направленій політиці міністерства близько 250 виробників у 2015 році отримали дозвіл на торгівлю з ЄС. За короткий час було налагоджено мережу контактів з міжнародними партнерами та створено прозорі механізми експортної діяльності для українських виробників.
О.Павленко наголосив, що продовжується активна робота в напрямку розширення географії поставок вітчизняної продукції. Експерти прогнозують подальшу перебудову кон’юктури експорту в бік Європейського Союзу, оскільки з 1 січня вступила в дію зона вільної торгівлі з ЄС.