ua | ru | en

Сучасний стан та перспективи виробництва насіння соняшника

Чого очікувати в сфері виробництва та переробки соняшникового насіння спрогнозували експерти міжнародного аналітичного агентства Oil World. Вони стверджують, що в 2016 році світові темпи переробки даної сільськогосподарської культури продовжуватимуть зростати, а лідерами за такою динамікою серед усіх країн стануть Україна та Росія.

Вітчизняна олійно-жирова промисловість дійсно розвивається досить успішно, проте для нарощування її продуктивності потрібна достатня сировинна база.

Підсумки вирощування соняшника в 2015 році: очікування та результати

У 2015 році в Україні було зібрано 11,3 млн. тонн насіння соняшника. При цьому вітчизняним аграріям вдалося досягнути рекордної урожайності – 2,2 т/га. Оцінивши загальну структуру вирощування олійних культур, можна стверджувати, що соняшник займає в ній провідні позиції, адже на нього припадає 66,4% від сукупного урожаю.

Минулий рік можна назвати вдалим у вирощуванні цієї рослини, адже за сукупним обсягом урожаю він лише трохи поступається рекордному 2013 року, в якому було зібрано 11,4 млн. тонн насіння. Інформаційне агентство УНІАН повідомляє, що результати жнив набагато перевершили прогнози експертів. Фахівці АПК перед початком збиральної кампанії передбачали урожай соняшника на рівні 10 млн. тонн з огляду на несприятливі погодні умови та проблеми із закупівлею якісного посівного матеріалу. Однак, не зважаючи на такі негаразди, жнива завершилися з досить хорошим результатом.

Високий попит – причина росту цін на насіння соняшника

На черговому засіданні асоціації «Укроліяпром», яке відбулося 4 лютого 2016 року, провідні фахівці олієжирової галузі підбили минулорічні підсумки щодо динаміки вирощування олійних культур, їх переробки та реалізації. За словами генерального директора асоціації С. Капшука, насіння соняшника – затребуваний продукт на світовому та внутрішньому ринках. У минулому році обсяги його експорту з України становили 47,645 тис. тонн, що дозволило вітчизняним аграріям отримати 20,881 млн. дол. доходу. 

У вітчизняній жироолійній галузі сьогодні існує дисбаланс між виробничими потужностями та сировинною забезпеченістю. У 2015 році відбувся запуск нового потужного олійно-екстракційного заводу в Одеській області. Крім того, кілька діючих підприємств здійснили переоснащення виробництва. Таким чином, технічний потенціал по переробці насіння соняшника в минулому році досяг 16,5 млн. тонн, що значно більше, ніж річний врожай цієї культури.

Через високий попит на внутрішньому ринку ціна на насіння соняшника сьогодні поступово зростає. Експерти прогнозують, що така динаміка збережеться і надалі.

Отже, можна стверджувати, що виробництво соняшникового насіння – це вигідний напрямок сільськогосподарської діяльності, актуальність якого зумовлена активним розвитком олійно-жирової галузі.

Одним із постачальників аграрної продукції в Україні є компанія «SENDA». В нашій асортиментній лінійці представлені основні олійні культури, серед яких – насіння соняшнику. Компанія реалізує високоякісну продукцію на вигідних умовах на території України та за її межами.

18.02.2016