ua | ru | en

Стратегія реформ «3+5» від міністра аграрної політики Т. Кутового

Трохи більше місяця тому Міністерство аграрної політики та продовольства України отримало свого нового керівника. Ним став Тарас Кутовий, який раніше обіймав посаду голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. Не зважаючи на досить короткий термін перебування на посаді міністра, Т. Кутовий встиг не лише назвати основні напрями своєї подальшої роботи, а й презентував широкому загалу стратегію розвитку аграрної галузі під робочою назвою «3+5».

Ключові аспекти нової стратегії МінАПП

Презентуючи концепцію розвитку АПК у Верховній Раді, очільник Мінагрополітики назвав три основні пріоритети, над досягненням яких планує сконцентруватися підпорядковане йому відомство:

  1. земельна реформа із започаткуванням прозорого обігу землі;
  2. реформа державної підтримки аграріїв з акцентом на малих і середніх господарствах;
  3. реформа державних підприємств – підвищення їх прибутковості та ефективності, а також приватизація.

Друга цифра у назві стратегії розвитку аграрного сектору «3+5» вказує на п’ять ключових векторів, робота в напрямку яких дозволить досягнути вищезазначених пріоритетів. До цих векторів належать:

  • розвиток сільських територій;
  • розширення ринків збуту;
  • розвиток виробництва органічної продукції та вирощування нішевих культур;
  • налагодження систем зрошення на території України;
  • організація належного контролю за безпекою та якістю харчових продуктів.

Бачення міністра концепції реформування аграрного сектору

Сформульовані міністром цілі цілком відповідають потребам сучасного АПК, однак для їхнього досягнення необхідно розробити план конкретних дій. У своїй презентації Т. Кутовий назвав основні механізми для переформатування аграрного сектору. 

Що стосується проведення земельної реформи, міністр наголосив на необхідності введення норм щодо продажу та застави прав оренди на землі сільськогосподарського призначення, що дозволить залучити в галузь додатковий капітал. Крім того, кожна фізична особа, яка володіє паєм, зможе брати участь у процесах ціноутворення на земельному ринку.

Не менш гостро, на думку міністра, сьогодні стоїть питання підтримки фермерів, особливо зважаючи на скасування податкових пільг. Державна підтримка має бути адресована перш за все малим та середнім фермерським господарствам, а її фонд необхідно збільшити в 15-20 разів. Допомога держави аграрному бізнесу повинна служити не засобом для виживання, а стимулом для розвитку та процвітання. 

Єдиним дієвим механізмом реформування державних підприємств Т. Кутовий вважає їхню приватизацію. «Мені здається, що приватизація є найбільш ефективним способом як боротьби з корупцією, так і  підняття ефективності на цих підприємствах» - заявив міністр.

Очільника МінАПП збирається також найближчим часом провести кадрові зміни в очолюваному відомстві. Він зазначив, що це буде стрімкий та динамічний  процес, хоча жодних конкретних імен поки що не називав.

Цілком закономірно, що такі суттєві реформаторські заходи вимагають значних фінансових затрат. Для їхнього здійснення Міністерство аграрної політики та продовольства у цьому році планує отримати із держбюджету додаткові 450 млн грн.

Одним із найболючіших питань для аграріїв сьогодні залишається відміна спецрежиму ПДВ. Т. Кутовий заявив, що МВФ, на вимогу якого і було відмінено аграрну пільгу, не планує повертатися до обговорення даного питання. Тож сільгоспвиробники муситимуть працювати за новими більш жорсткими умовами. Щоб полегшити економічний тиск на аграріїв, міністр серед пріоритетних напрямків роботи МінАПП виділив удосконалення системи державної підтримки малого та середнього аграрного бізнесу.

30.05.2016