ua | ru | en

Показники експорту української соняшникової олії б’ють рекорди

За останні кілька років Україна надійно укріпила свої позиції у списку найбільших світових експортерів соняшникової олії. За даними USDA (Міністерства сільського господарства США) у 2014/2015 маркетинговому році на експорт у світі було виставлено 7,33 млн тонн цього продукту, при чому 3,73 млн тонн із сумарної кількості належало продукції українського виробництва. Це дозволило нашій державі зайняти перше місце за обсягами поставок соняшникової олії на міжнародний ринок.

Прогнози на поточний рік для України як експортера соняшникової олії ще більш оптимістичні. Американські експерти оприлюднили свої дані щодо очікуваної динаміки світового експорту. Відповідно до них, сумарний попит міжнародного ринку соняшникової олії збільшиться до 7,88 млн тонн, із яких 4,18 млн тонн буде забезпечено продукцією українського виробництва. Таким чином, Україна і в наступному році збереже позиції лідера серед світових експортерів.  Друге і третє місце за обсягами продажів олії із соняшникового насіння займатимуть Росія та Аргентина.

Структура українського експорту соняшникової олії

Оцінивши останні тенденції посівної-2016 в Україні, світові експерти прогнозують, що цьогорічний урожай соняшника в нашій країні досягне 12 млн тонн, а виробництво соняшникової олії - 5 млн тонн, із яких 4,18 млн тонн буде реалізовано за кордон.

Географія продажів продукції української олійно-жирової галузі сьогодні охоплює ряд країн Близького та Далекого Сходу, а також ЄС. До трійки ключових покупців входять Індія, Китай та Іспанія, при чому сукупна частка українського експорту до цих країн становить 62% від загального обсягу.

За останні роки різко збільшилися об’єми поставок соняшникової олії до країн Європи. На сьогоднішній день ЄС купує близько 30% вітчизняної продукції. 

Що зумовило зростання обсягів експорту соняшникової олії до ЄС?

У нинішньому маркетинговому році показник експорту рослинних олій до Європейського Союзу очікується на рівні 1,1-1,2 млн. тонн, що вдвічі більше, ніж у 2014/2015 МР. Така сприятлива для України тенденція зумовлена певними факторами. Одним із них стало підписання угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС, що набула чинності у січні цього року. Лібералізація умов ввезення вітчизняної продукції до європейських країн позитивно позначилася на динаміці експорту рослинних олій. Уже в першій половині поточного маркетингового періоду вони сягнули рекордних відміток.

Окрім тарифних преференцій, українській зовнішній торгівлі посприяло різке падіння врожаю соняшника та рапсу в Європі, а, отже, і зниження обсягів виготовлення рослинних олій. Прогалину між потребою в олійній продукції та між обсягами її виробництва Європа заповнює шляхом імпорту українського товару. Слід відмітити ще й помірні ціни на вітчизняну олію, які утримуються уже кілька сезонів поспіль. 

Світові аналітики констатують, що останнім часом відбувається зменшення різниці в цінах між соняшниковою, соєвою та пальмовою оліями. Це вплинуло на перерозподіл пріоритетів покупців, адже за таких умов вони віддають перевагу соняшниковій олії. Тому ті імпортери, які раніше купували більш дешеву пальмову олію, сьогодні замінюють її українською соняшниковою. 

Експерти галузі зазначають, що вітчизняним виробникам не варто обмежуватися експортом лише рослинних олій. На зовнішньому ринку користуються попитом також і продукти переробки, такі як маргарин, жири спеціального призначення та соуси для В2С сегменту. 

Компанія «SENDA» належить до числа експортерів української олійно-жирової продукції. У нашому асортименті представлена соняшникова, кукурудзяна та соєва олія, купити які мають змогу як вітчизняні споживачі, так і імпортери багатьох країн близького та далекого зарубіжжя.

18.05.2016