ua | ru | en

Овес та його роль в аграрному секторі України

Овес належить до традиційних злакових рослин, що вирощуються в Україні. Технологія його культивування удосконалювалася вітчизняними аграріями протягом багатьох років. Багаторічний досвід вирощування та сприятливі кліматичні умови перетворили овес на одну із найурожайніших культур в українських широтах. Зерно вівса використовується для потреб внутрішнього ринку, а також експортується у країни близького та далекого зарубіжжя.

Основні напрямки використання вівса

Продукти переробки даного виду зерна успішно використовуються у виробництві харчової продукції. Відомі дієтичні та лікувальні властивості вівсяного борошна, пластівців, круп. Продовольча сировина, виготовлена з вівса, є важливим інгредієнтом продуктів дитячого харчування. Навіть замінники кави виготовляють  з її застосуванням. Овес сприяє процесам обміну та позитивно впливає на роботу шлунка.

Незважаючи на високу конкурентність, овес впевнено утримує лідируючі позиції серед видів фуражного зерна. Завдяки високій поживній цінності, його додають у раціон сільськогосподарської птиці, коней, свиней. Зерно вівса рекомендується застосовувати для годівлі молодняку великої рогатої худоби.  Така затребуваність вівса у фермерстві зумовлена його високими поживними властивостями та багатим складом. Овес містить 12-18% білка, 41% крохмалю, 4-5% жиру і 4% золи. Також він відзначається цілим спектром вітамінів та мікроелементів. Овес – еталон для інших фуражних культур, адже 1 кг його зерна ототожнюється 1 кормовій одиниці.

Овес також вирощують з ціллю отримання цінної соломи та сіна. Вони також багаті на поживні речовини, постачають в організм тварин необхідні вітаміни та мінерали, є джерелом енергії.

Особливості вівса та секрети його вирощування

Успіх вирощування вівса у нашій державі зумовлений сприятливими кліматичними умовами. Овес не вибагливий до температур. Сходи насіння можуть терпіти навіть заморозки до -4 °C. Оптимальними температурами для сходження зерен є 15-18°C, а колос формується та достигає при 20-25°C. Отже, перепади температур, які часто бувають в північних регіонах, не становлять загрози для сходів та подальшого розвитку рослин.

Особливістю культури є її потреба у високій вологості ґрунту, яка гостро стає на етапі проростання зерна. Проте надлишок води в землі також негативно впливає на овес. Затяжні зливи інколи стають головною причиною отримання низького урожаю.

Овес у порівнянні з іншими зерновими культурами є менш вибагливим. Він однаково добре розвивається як на родючих чорноземах, так і на піщаних ґрунтах. На це є ряд причин. Одна із них – добре розвинена коренева система. У фазі формування колосу корені розростаються в землі на глибину 1,5-2 метри. Таким чином, рослина має здатність адаптуватися до різного виду ґрунту.  Обмеженням є засолений субстрат. На ньому овес росте менш рясно. Ще однією позитивною властивістю вівса є здатність засвоювати фосфор у важкодоступній формі. Це його суттєва перевага над іншими зерновими культурами.

Аграрії вирощують овес відповідно до сівозміни. Практика показує, що урожайність культури значно знижується при її повторному культивуванні на тій самій ділянці. Сівозміна дає можливість збагатити ґрунт, особливо у випадку чергування вівса із картоплею, кукурудзою, баштанними рослинами та льоном.

Вибрану ділянку під овес слід правильно підготувати. На високу урожайність значною мірою впливає достатній вміст мінералів. Післядія фосфорно-калійних добрив, що були внесені при вирощуванні попередніх культур, у поєднанні із азотними добривами створює позитивний ефект на формування колосів вівса. Важливим завданням є очищення ділянки від бур’янів. Такі рослини заважають нормальному розвитку кореневої системи вівса, конкурують із ним за споживання поживних речовин та вологи. 

Слід пам’ятати, що сприятливі кліматичні умови, правильний вибір ділянки для посіву та її підготовка не завжди гарантують високий урожай. Одним із важливих факторів є посівний матеріал. Для насіння необхідно купити овес високої якості. Він має бути ретельно відсортований. Рекомендується протруювати насіння від різних поширених збудників хвороб. Варто зазначити, що овес розподіляється на сорти, кожен із яких має своє цільове призначення та особливості щодо умов вирощування. Тому успішні жнива будуть гарантовані у випадку врахування цих нюансів.

Тенденції розвитку ринку вівса в Україні

Сьогодні український аграрний сектор знаходиться на шляху серйозного реформування. Стрімко зростає відсоток експортованого зерна у порівнянні із обсягами збіжжя для внутрішнього споживання. Вітчизняні сільгоспвиробники мають можливість розширювати ринки збуту своєї продукції, реалізовувати її у країнах Європи. Із 2016 року починає діяти угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Це створює перспективу подальшого розвитку зернової галузі, зокрема і в області вирощування вівса. Купити овес в Україні відтепер мають змогу клієнти з багатьох країн світу. Мінагрополітики відзвітувало, що в цьому році було вперше експортовано овес у рамках автономних торгівельних преференцій. Аграріям відкриваються можливості будувати ефективну стратегію господарювання, отримувати економічну вигоду та впливати на стабілізацію економіки України в цілому.

Компанія «SENDA» реалізує овес, висока якість якого підтверджена відповідними сертифікатами. Купити овес ви можете, зателефонувавши менеджерам:

+38 (050) 388-83-79 Кутова Вікторія

Менеджер з продажу вівса в Україні

+38 (050) 412-49-30 Грабарь Тетяна

Менеджер з питань експорту

30.11.2015