ua | ru | en

Вітчизняне борошно на зовнішньому та внутрішньому ринках - підсумки 2015/2016 маркетингового року

22 вересня в м. Одеса відбулася друга міжнародна конференція «Форум зернопереробників: ринок та технології – 2016». У заході прийняли участь провідні українські та світові експерти у сфері переробки зерна, які обговорили основні тенденції галузі та її перспективи. Серед учасників конференції був присутній радник голови «Аграрного фонду» С. Сакіркін, який у своїй доповіді  підбив підсумки 2015/2016 маркетингового року в секторі торгівлі зернопереробною продукцією. 

Географія поставок українського борошна поступово розширюється

За словами С. Сакіркіна, протягом минулого сезону Україна змогла суттєво розширити ринки збуту вітчизняного борошна. Головним споживачем української продукції залишилася Східна Азія. У  2015/2016 році частка експорту в цьому напрямку становила 48%, що на 7% перевищує аналогічний показник попереднього періоду. Варто зазначити, що кілька сезонів поспіль ріст обсягів зарубіжних поставок забезпечувався переважно торгівлею з КНДР, проте в минулому році позитивна тенденція збереглася завдяки розширенню ринків збуту. 

Ключовими імпортерами українського борошна залишаються Північна Корея (166,7 тис. тонн), Молдова (32,7 тис. тонн) та Ізраїль (32,6 тис. тонн). Європейські споживачі на даний час не зацікавлені у нашому борошні, проте, на думку С. Сакіркіна, хороші перспективи для виходу на європейський ринок мають борошняні суміші вітчизняного виробництва.  

Головним «технічним» імпортером українського борошна в минулому сезоні стала Великобританія, забравши цей статус у Китаю. Їй належить 23,5% від загального обсягу наших зарубіжних поставок. Постачання даного товару до Великобританії здійснювалося переважно з метою реекспорту.

Експерти переконані, що на сьогоднішній день найперспективнішим для України ринком збуту зернопереробної продукції є країни Африки. 

Радник голови «Аграрного фонду» С. Сакіркін зазначив, що обсяги відвантажень вітчизняного борошна в минулому році зросли до свого максимально можливого рівня з точки зору логістики. Граничний показник у 30 тис. тонн в місяць уже досягнуто, а компаній, котрі можуть оперативно завантажити більші об’єми продукції та доставити їх в порт, на сьогоднішній день немає. 

«В Україні існує «сірий» ринок борошна» - С. Сакіркін

Окрім позитивної динаміки в сфері торгівлі українським борошном, фахівці також відзначають певні проблеми. Зокрема, С. Сакіркін заявив, що 1,3 млн тонн продукції, що становить близько третини ринку, знаходиться в «тіні».

Середній річний обсяг споживання борошна в Україні на одну особу дорівнює близько 100 кг. Для забезпечення цієї норми борошномельна промисловість щороку повинна виробляти близько 3,5 млн тонн продукції. Враховуючи експорт та перехідні залишки, це значення зростає до 4 млн тонн. За офіційними даними, в Україні виготовляється лише 2,7 млн тонн борошна. Таким чином, решта продукції реалізується на «сірому» ринку.

Дещо іншої думки щодо виробництва та експорту українського борошна директор асоціації «Борошномели України» Р. Рибчинський. Під час свого виступу на конференції він зазначив, що річний обсяг споживання борошна в Україні прогнозується на рівні 2,4 млн тонн при сукупному виробництві у кількості 2,7 млн тонн. Його щомісячний експорт в середньому становить близько 29 тис. тонн. Проте останнім часом Україна поступово нарощує імпорт зернопереробної продукції, в основному, за рахунок житнього борошна. На сьогоднішній день обсяги поставок  борошна в Україну становлять близько 22 тис. тонн в місяць.

Виробники харчової продукції приділяють особливу увагу вибору сировини, адже від неї залежить якість готового продукту. Компанія «SENDA» пропонує зарубіжним споживачам оптові поставки пшеничного борошна вищого, першого та другого сорту, яке відповідає високим світовим стандартам.

28.09.2016