ua | ru | en

Нут – нішева культура з високим потенціалом

Тенденцією останніх сезонів серед українських аграріїв є активне освоєння нішевих культур. Особливо це стосується бобових. Важливе місце у списку  звичних для України рослин - сої та гороху – поступово займають сочевиця, квасоля та нут. Зокрема, нут виробники називають найбільш перспективним кандидатом на збільшення посівних площ в наступних сезонах. Сьогодні ж для його вирощування відведено близько 1 млн га землі. 

Переваги нуту

Посилена увага до даної бобової рослини спрямована не лише з боку малих та середніх фермерських господарств, а й зі сторони агрохолдингів. Це пов’язано з її посухостійкістю, невибагливістю до умов вирощування та досить високою вартістю на зовнішньому ринку. 

В умовах постійних коливань ціни на кукурудзу аграрії змушені шукати їй альтернативу. Деякі підприємства взагалі відмовляються від вирощування кукурудзи, а натомість розширюють посівні площі під бобовими рослинами. В якості заміни кукурудзи вони часто обирають нут, адже він користується великим попитом на зовнішньому ринку, тому із його збутом не виникає проблем. 

Сільгоспвиробники, які освоюють вирощування нуту, наголошують на перевагах цієї культури. Для неї характерні більш пізні строки сівби, ніж для гороху. Оскільки збір урожаю припадає на серпень, то це дозволяє уникнути проблем із зайнятістю збиральної техніки. 

Перешкоди у вирощуванні нуту в Україні

Не зважаючи на потенціал даної культури, її поширенню на сільськогосподарських землях України заважають певні перешкоди:

1. Нестача кваліфікованої інформації щодо технології вирощування

В процесі освоєння нуту сільгоспвиробники змушені спиратися на власні спостереження, а не на результати наукових досліджень. Тобто вони фактично вчаться на помилках, підлаштовуючи технологію під можливості ґрунтів. Головна причина цього полягає у відсутності достатньої інформації про нут та особливості його культивування. Окремі дані аграрії можуть почерпнути із рекомендацій, наданих продавцями насіння, та з Інтернету.

2. Низька якість посівного матеріалу

Оскільки нут досить погано розмножується, сільськогосподарські підприємства не в змозі забезпечити свої потужності власним посівним матеріалом, а змушені закуповувати його на ринку. Аграрії скаржаться, що знайти якісне насіння нуту в Україні надзвичайно складно. Тому для вирішення даної проблеми необхідно забезпечити його постачання з-за кордону або налагодити виробництво всередині країни.  

3. Відсутність необхідних засобів захисту рослин

В Україні не зареєстровано жодного добрива чи ЗЗР для нуту. За їх розробку та реєстрацію в нашій державі виробники агрохімії повинні сплатити високі податки та збори, тому вони і не беруться за виготовлення таких препаратів. 

4. Зниження рентабельності нуту на тлі зростання витрат на його вирощування

Нішеві культури приваблюють аграріїв своєю рентабельністю. Однак, враховуючи зростання оренди землі та пального, той прибуток, який вони забезпечують стає не таким вже і високим. Тому для введення в обіг нових культур та розширення посівних площ під ними аграріям необхідна підтримка з боку держави. Це дозволить не лише зміцнити  аграрний сектор АПК, а й розвинути експортний потенціал країни.

Компанія «SENDA» пропонує зарубіжним споживачам нут високої якості. Ми гарантуємо своїм партнерам вигідні ціни та умови співпраці. 

12.12.2016