ua | ru | en

Наскільки дорогою для аграріїв буде весняна посівна-2016?

Українські аграрії сьогодні активно обговорюють важливе і досить складне питання – як дорого обійдеться цьогорічна посівна кампанія. Відповіді на нього суттєво відрізняються. Вітчизняні сільгоспвиробники та аналітики профільного міністерства дають різні прогнози щодо кошторису весняно-польових робіт, проте єдині вони в твердженні – цього року потрібно готуватися до значно більших витрат, ніж минулого.

Попередні розрахунки Мінагрополітики щодо вартості посівної кампанії

Міністерство агарної політики та продовольства нещодавно оприлюднило спрогнозований кошторис весняно-польових робіт. За оцінками фахівців відомства, його загальна сума становитиме 79,2 млрд. грн., тобто на 20% більше, ніж рік тому. Вартість обробки та засіву 1 га угідь очікується на рівні 4121,9 грн. Для порівняння минулої весни цей показник становив 3538,4 грн.

Експерти міністерства стверджують, що у структурі витрат частка посівного матеріалу становитиме 11,6 млрд. грн., мінеральних добрив – 19,5 млрд. грн., паливно-мастильних матеріалів – 13,1 млрд. грн.

У міністерстві дали невтішний прогноз: вітчизняні фермери зможуть цього року покрити власними засобами лише 84% витрат, тобто існує загроза дефіциту коштів.

Експерти очікують подорожчання весняно-польових робіт до 100 млрд. грн.

Результати підрахунків сільгоспвиробників ще менш втішні, ніж очікування міністерства. Аналітик аграрного ринку Я.Левицький стверджує, що вітчизняним фермерам для проведення посівних робіт важко буде обмежитися навіть 100 млрд. грн., тоді як профільне відомство наводить цифру лише 79,2 млрд. грн. Доказом цього є збільшення вартості посівного матеріалу. Наприклад, ціна кукурудзи для засіву 1 га пашні на даний час становить 4 тис. грн. Якщо до цієї суми додати витрати на обслуговування техніки, обробіток посівів, виплату заробітної плати, то вартість обробітку 1 га досягне 5 тис. грн., що майже на 1 тис. грн. більше, ніж вирахувало міністерство.

Девальвація гривні також зіграла свою роль у подорожчанні посівної, проте ситуацію трохи пом’якшило падіння цін на нафту. У зв’язку із ним дизпаливо сьогодні коштує навіть менше, ніж минулого року. Не вплине на бюджет весняно-польових робіт така стаття витрат як заробітна плата працівникам, адже не зважаючи на стрибок долара, її розмір на змінився.

Серйозною проблемою, яка може призвести до подорожчання посівної, є низький врожай озимих. Цієї осені було засіяно лише 7,1 млн. га, тоді як у попередньому році - 8,9 млн. га. Крім того, у нинішньому сезоні значна частина озимих посівів загинула внаслідок несприятливих погодних умов.

За даними міністерства дефіцит кошторису для весняного обробітку угідь сьогодні становить 13,5 млн. грн., тоді як реальні цифри можуть бути значно більші. Це викликає серйозні занепокоєння щодо ходу майбутньої весняної посівної кампанії та врожаю 2016 року.

Українські та зарубіжні покупці можуть придбати високоякісну сільськогосподарську продукцію в компанії «SENDA». Ми здійснюємо оптові поставки зернових, бобових та олійних культур. Компанія гарантує надійне співробітництво на взаємовигідних умовах.

24.02.2016