ua | ru | en

Мінагрополітики підбило підсумки за 2016 рік

Напередодні нового року міністр аграрної політики та продовольства Т. Кутовий підбив підсумки роботи очолюваного ним відомства, а також назвав основні здобутки галузі у 2016 році. За його словами, найважливіше на початку нового року – провести правдивий аналіз своєї діяльності, виявити сильні та слабкі сторони та не боятися визнати помилки. Лише на основі конкретних висновків можна рухатися вперед та будувати плани на майбутнє.

Основні здобутки галузі у 2016 році

Як зазначив міністр, минулий рік був для українського АПК непростим, проте приніс багато перемог та досягнень.

1. Зростання обсягів державної підтримки галузі

Вперше за всю історію України на підтримку аграріїв виділено 1% ВВП, при чому дана норма була закріплена на п’ятирічний термін. За словами міністра, це рішення є дійсно реформаторським, адже такої моделі держпідтримки в Україні ще не було. У 2017 році вітчизняна сільськогосподарська галузь отримає з бюджету 5,5 млрд грн, що в 20 разів перевищує минулорічний показник (у бюджеті на 2016 рік було передбачено 300 млн грн державної підтримки АПК). 

Крім того, Кабінет Міністрів підтримав іще один важливий законопроект - про виробництво, обіг та маркування органічної продукції. Його прийняття відкриє для українських виробників нові ринки збуту, адже потенціал для створення органічної продукції сьогодні Україна використовує лише на 10%.

2. Розширення можливостей для міжнародної співпраці

У 2016 році Європейський Союз збільшив квоти для українських сільгоспвиробників на експорт пшениці, меду, крупів та інших видів сільськогосподарської продукції на загальну суму 196 млн дол. 

У червні поточного року підписано договір про співпрацю з сільськогосподарською організацією ООН FAO, яка є кроком до залучення інвестицій в розвиток вітчизняного АПК. За 9 місяців 2016 року було освоєно 29,8 млрд грн капітальних інвестицій, що на 62,7% перевищує показник попереднього періоду. 

3. Здійснення реформ відповідно до прийнятої стратегії розвитку галузі 

Пріоритетним завданням для Мінагрополітики залишається втілення Концепції розвитку сільських територій. На сьогоднішній день тривають роботи по створенню 6 агро-рекреаційних кластерів у різних регіонах України.

З метою подолання спекуляцій на ринку щодо цін на продовольство Мінагрополітики підписало Меморандум про співпрацю з Антимонопольним комітетом України та Державною службою з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів. 

4. Рекордні показники аграрного виробництва 

Підсумувавши результати роботи аграрної галузі, 2016 рік заслужено можна назвати рекордним. У минулому році Україна зібрала найбільший урожай зернових за всю історію незалежності – близько 64 млн тонн. Це значення майже на 4 млн тонн перевищує результат збиральної кампанії-2015. 

У 2015/2016 маркетинговому році досягнуто найвищого показника експорту зернових – більше 39 млн тонн. Протягом 9 місяців поточного маркетингового періоду наші сільгоспвиробники реалізували на зовнішньому ринку продукції на суму 10,4 млрд дол, що становить більше 40% від сукупного українського експорту.   

Стратегія розвитку АПК на 2017 рік

Як зазначив Т. Кутовий, очолюване ним міністерство і надалі буде працювати над проведеннями реальних реформ. Відповідно до прийнятої загальної стратегії розвитку АПК «3+5», актуальними залишаються три основні пріоритети: реформа системи державної підтримки, завершення земельної реформи та реформи державних підприємств.  

Серед ключових напрямків роботи в наступному році Мінагрополітики виділило такі: 

  • розширення ринків збуту сільськогосподарської продукції;
  • розвиток органічного виробництва;
  • освоєння нішевих культур;
  • розвиток сільських територій;
  • відновлення та модернізація системи зрошення на території України;
  • вдосконалення системи безпеки харчових продуктів.

За словами міністра, такі акценти були обрані на основі глибокого аналізу сучасної ринкової ситуації, на пропозиціях з боку різних представників АПК, а також на тих викликах, які ставить перед українськими аграріями новий 2017 рік. 

05.01.2017