ua | ru | en

Місце ячменю в загальній структурі експорту українського зерна

Аналітики інформаційного агентства «АПК-Інформ» оприлюднили відкориговані прогнози щодо експортного потенціалу України на 2016/2017 маркетинговий рік. Відповідно до нього, орієнтовний обсяг поставок вітчизняного зерна за кордон у нинішньому періоді становитиме 34,7 млн тонн. Це значення лише на 9,3% менше, ніж аналогічний показник минулого сезону 2015/2016 (38,2 млн тонн), який був для українського експорту рекордним.

Якщо розглядати прогнозовану структуру продажів української агропродукції на світовому ринку по окремим культурам, то експорт  пшениці очікується на рівні 12,3 млн тонн, кукурудзи – 17,5 млн тонн, а ячменю – 4,2 млн тонн. Спираючись на наведені дані провідних аналітиків, можна стверджувати, що статус основної експортної зернової культури залишить за собою кукурудза. 

Тарифні квоти ЄС на поставку зернової продукції вичерпані на 97,1%

Як відомо, з 1 січня 2016 року вступила в силу Угода між Україною та ЄС про зону вільної торгівлі. Вона передбачає надання Україні індивідуальних квот на ввезення 36 видів сільськогосподарської продукції. Це означає, що вітчизняні експортери мають змогу поставляти на європейський ринок в рамках тарифних преференцій певні об’єми продукції без сплати мит. 

Ключовими зерновими культурами, для ввезення яких у 2016 році ЄС виділив найбільші обсяги тарифних квот, стали: 

  • кукурудза та продукти її переробки – 400 тис. тонн;
  • пшениця і продукти її переробки – 950 тис. тонн;
  • ячмінь і продукти його переробки – 250 тис. тонн.

Виділені квоти на поставки кукурудзи повністю вичерпалися ще на початку січня. Пшеницю вітчизняні виробники на даний час теж експортують зі сплатою мита, адже її ліміт закінчився наприкінці травня. Що стосується ячменю, то станом на 5 серпня обсяг використання норми становив 81,1%, адже із дозволених 250 тис. тонн до ЄС без сплати ввізного мита було поставлено 202,74 тис. тонн зерна. Тобто українські сільгоспвиробники ще мають змогу реалізовувати ячмінь на безмитній основі. Варто зазначити, що 5 серпня європейські покупці видали нові ліцензії на поставку 2,75 тис. тонн ячменю в рамках встановлених преференцій.

Таким чином, за першу половину 2016 року українські виробники отримали ліцензії на безмитне ввезення зернової продукції до ЄС в об’ємі 1,55 млн тонн. Тобто використання квоти становить 97,1%.

Попит на ячмінь з боку експортерів стимулює ріст цін

Прес-служба Аграрного союзу України повідомляє, що експортні ціни на ячмінь в Україні із початку серпня поступово зростають. Обсяги закордонних поставок у липні цього року досягли 1,1 млн тонн, тоді як у минулому році становили 0,85 млн тонн. Збір урожаю ячменю просувається досить успішно. За даними на 1 серпня в Україні зерно зібране із 2,5 млн га угідь, що складає 89% від загальних посівних площ. Обсяг намолоченого ячменю становить 8,5 млн тонн, а урожайність дорівнює 33,4 ц/га. 

З огляду на поступове зростання експортних цін на дану культуру, експерти прогнозують стабільність внутрішнього ринку та, навіть, незначне підвищення вартості зерна. Тобто, надходження на ринок ячменю нового врожаю не викличе просідання цін.

Експорт продукції рослинництва – це один із ключових напрямків діяльності компанії «SENDA». Ми здійснюємо оптові поставки високоякісного зерна до країн близького та далекого зарубіжжя, забезпечуючи потреби найвибагливіших світових споживачів.

16.08.2016