Горох із кожним сезоном стає в Україні все більш популярною сільськогосподарською рослиною, а масштаби його вирощування стабільно розширюються. Минулорічний урожай даної зернобобової культури становив 392 тис. тонн, а в поточному сезоні аграріям вдалося зібрати близько 765 тис. тонн гороху, що є найбільшим показником за останнє десятиліття.
Експерти аграрного ринку вважають, що активне розширення обсягів вирощування даної культури зумовлене хорошими перспективами для експорту. На світовому ринку горох користується значним попитом, а ціни на нього є досить вигідними для виробників. Тому аграрії з метою отримання хорошого прибутку щороку відводять все більші площі для його культивування.
Горох – одна із найбільш вигідних культур для вирощування в Україні
У порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами, горох має суттєві переваги. Протягом останніх трьох років ціни на основні для України види зернових – пшеницю, ячмінь та кукурудзу – знизилися майже вдвічі. На ринку гороху ситуація дещо інша – вартість цього продукту зменшилася лише на третину. В минулому сезоні тонна гороху коштувала на міжнародному ринку 360 долл на базисах FOB/CIF.
Враховуючи таку сприятливу тенденцію, фахівці вважають, що горох на сьогоднішній день є однією із найбільш вигідних культур для вирощування в Україні. Саме тому під урожай 2016 року його посівні площі було збільшено майже на 40% у порівнянні з попереднім сезоном. У 2015/2016 маркетинговому році для культивування гороху було відведено 234 тис. га сільськогосподарських земель.
Зростання цьогорічного врожаю було зумовлене не лише розширенням посівних площ. Сприятливі погодні умови забезпечили хороший розвиток культур, тому середня урожайність досягла значення 32,3 ц/га, що аж на 10 ц/га перевищує минулорічний показник.
Експорт українського гороху може становити 500 тис. тонн
Як свідчать статистичні дані, внутрішнє споживання гороху в Україні не перевищує 200 тис. тонн. Отже, на експорт цього року Україна матиме можливість реалізувати близько 500 тис. тонн продукції. Підсумки перших двох місяців нового сезону свідчать, що така ціль цілком може бути досягнута, адже лише в липні та серпні за кордон було відвантажено 192,2 тис. тонн гороху.
Ключовими імпортерами українського продукту є переважно країни Південної Азії – Індія, Пакистан та Бангладеш. Їхній внутрішній обсяг виробництва бобових є досить високим, проте наш горох вони закуповують в продовольчих цілях. У минулому сезоні частка експорту до перерахованих країн становила близько 65%, а з початку нового маркетингового року поставки туди вже перевищують 70% від загального обсягу.
Окрім країн Південної Азії, традиційним покупцем українського гороху є Туреччина. Протягом перших місяців поточного сезону вона закупила більше 27 тис. тонн продукції вітчизняного виробництва.
Високий урожай гороху та його затребуваність на світовому ринку дають підстави очікувати на новий рекорд експорту цієї бобової культури. Попередній найвищий результат був досягнутий у 2006/2007 маркетинговому році і становив 257,2 тис. тонн.
Експорт гороху є одним із напрямків діяльності компанії «SENDA». Ми пропонуємо зарубіжним споживачам якісну продукцію вітчизняного виробництва, яка відповідає високим вимогам міжнародного ринку.