ua | ru | en

Досягнення та труднощі у вирощуванні соняшника в Україні у 2016 році

Серед усіх сільськогосподарських культур, вирощуванням яких займаються українські аграрії, соняшник є найбільш рентабельним. За останніми підрахунками, виробництво соняшникового насіння дозволяє отримати 85% доходу. Тобто на кожну витрачену гривню, що закладена в собівартості продукту, виробник отримує 0,805 грн валового прибутку.

Саме тому для культивування даної олійної культури з року в рік виділяються все більші площі. Соняшник дозволяє забезпечити вітчизняним аграріям фінансову стабільність, що дуже важливо в сучасних складних економічних умовах.

Підсумки сезону-2016 від виробників соняшникового насіння

Експерти аграрного ринку та сільгоспвиробники виділили основні тенденції, якими відзначився цьогорічний сезон вирощування соняшника в Україні. 

1. Площі соняшникових угідь на півночі поступово розширюються 

В останні роки на півночі України спостерігається активне розширення посівних площ для вирощування соняшника. Донедавна ця культура вважалася виключно «південною». Проте з потеплінням клімату погодні умови на Поліссі стали для неї більш придатними. Тобто традиційні для півночі хлібні зернові культури стали поступово поступатися соняшнику. 

Якщо розглянути структуру угідь по регіонах, то на півдні ця олійна рослина є ключовою сільськогосподарською культурою, яку із врахуванням сівозміни аграрії висівають на тих самих землях раз на 2-3 роки. У центрі України угіддя після соняшника відновлюються протягом 4-5 років, адже тут кліматичні умови дозволяють вирощувати інші культури, нa відміну від півдня.

2. Хвороби та шкідники – проблема посівної-2016

Минула весна видалася досить вологою, що негативно відобразилося на стані посівних площ під соняшником. Аграрії були змушені докласти зусиль для боротьби із багатьма хворобами олійних культур – гниллю, фомопсисом, фомозом, альтернаріозом тощо. 

Характерним явищем для нинішнього сезону стала поява шкідників у тих регіонах, в яких раніше вони не зустрічалися. Це, зокрема, стосується  рослини-паразита заразихи, яка здатна призвести до втрати 70-90% урожаю. Донедавна вона з’являлася лише на півдні України, а цього року була помічена в центральних областях.

3. Збільшення площ під соняшником зумовлене значною втратою озимини

Міністерство агрополітики та продовольства відзвітувало, що під урожай-2016 в Україні було засіяно соняшником 5,5 млн га земель, що на 0,7 млн га більше, ніж у попередньому році. Першою причиною розширення угідь стала необхідність пересіву озимини. Через холодну осінь загинуло близько 13% озимих зернових та 12% озимого ріпаку. На їх місці аграрії навесні висівали переважно соняшник. 

Україна планує зібрати 13 млн тонн насіння соняшника

У поточному році в Україні та світі очікується хороший урожай соняшникового насіння. Вітчизняні та закордонні експерти ще на початку літа підвищили власні прогнози щодо майбутніх обсягів збору даної культури. Зокрема для України цей показник становить близько 13 млн тонн зерна, що перевищує минулорічне значення на 1 млн тонн. 

Якщо прогнози щодо урожаю справдяться, то Україна зможе наростити обсяги експорту соняшникового насіння та продуктів його переробки, зокрема соняшникової олії. Однак якою буде вартість даної продукції, передбачити важко. Зростання пропозиції часто стає причиною падіння цін, чого зараз побоюються українські аграрії.

В асортименті компанії «SENDA» представлене і соняшникове насіння, і продукти його переробки: соняшникова олія, шрот та макуха. Уся продукція володіє високою якістю, тому здатна задовольнити вимоги українських та зарубіжних споживачів.

05.09.2016