ua | ru | en

Чи збереже овес свої позиції на світовому ринку зерна?

Овес належить до числа традиційних сільськогосподарських культур у світі. Його затребуваність зумовлена широкими можливостями для застосування. Окрім того, що даний вид зернових є цінним кормом для тварин, його ще використовують у харчовій промисловості та, навіть, у виробництві популярної нині вівсяної кави. Однак статистика останніх років свідчить про скорочення обсягів виробництва вівса як в Україні, так і в усьому світі. Експерти сформували власний прогноз щодо перспектив даної культури на найближчі роки.

Попит на овес зростає, а виробництво скорочується

Історично склалось, що вирощування вівса було пов’язане з його використанням у тваринництві, особливо в конярстві. Проте з розвитком кормового виробництва дана зернова культура відійшла на другий план. Фермери переконалися, що використання кормів на основі кукурудзи та пшениці забезпечує кращий ефект та  економічну вигоду. Іще одним поштовхом до зниження обсягів вирощування вівса стало скорочення поголів’я тварин в окремих країнах.

Що стосується українського вівса, то загалом тенденції внутрішнього ринку відповідають світовим - культура втрачає популярність серед сільгоспвиробників. За минулі 5 років площі посіву під нею скоротились більш ніж на 26%. Однак обсяги врожаю впали лише на 3,4%, що стало можливим завдяки підвищенню врожайності вівса на 28,2% за розглянутий період. 

На відміну від більшості зернових культур, виробництво вівса в Україні орієнтоване переважно на внутрішнє споживання. За даними експертів у 2016/2017 МР наша держава реалізувала на зовнішньому ринку близько 70 тис. тонн вівса, що становить 14,05% від його загального виробництва. Однак навіть такий невисокий відсоток експорту забезпечив Україні п’яте місце в рейтингу головних країн-експортерів. 

За останні роки наша держава наростила обсяги торгівлі вівсом. Позитивні зрушення відбулися завдяки початку торгівельних відносин з Пакистаном. У 2014 році він став лідером серед країн, які імпортують український овес. 

Вирощувати овес для харчової переробки вигідніше, ніж кормовий

Експерти переконані, що овес має всі шанси відновити свою популярність серед агровиробників. Однак в майбутньому він сприйматиметься не як кормова база для тваринництва, а як цінна харчова сировина. Тенденцією останніх років в усьому світі є здоровий спосіб життя, а овес та продукти з нього відомі своїми корисними властивостями. Дана культура може стати невід’ємною складовою здорового харчування сучасної людини.

Заміщення фуражу на овес для харчової переробки найбільш яскраво проявляється на прикладі торгівлі між Канадою та США. Канада впевнено нарощує обсяги поставок даної зернової культури не лише до південного сусіда, а й до країн ЄС та Азії. Варто відмітити, що частка вівса харчового призначення в цих обсягах досить стрімко зростає.

Для того, щоб овес став більш рентабельною та експортоорієнтованою культурою в Україні, вітчизняним виробникам варто також взяти курс на вирощування зерна для харчової промисловості. Це дозволить не лише втримати нинішні позиції, а й наростити виробництво продукції з високою доданою вартістю. 

Компанія «SENDA» реалізує широкий асортимент зернових культур, в числі яких овес. Ми здійснюємо поставки своїх товарів на території України та за кордон, забезпечуючи потреби споживачів у високоякісній сільськогосподарській продукції.

23.02.2017