У ніч на 21 грудня Верховна Рада проголосувала за Бюджет на 2017 рік. До цього в Парламенті було прийнято ряд правок, значна частка яких стосується агропромислового комплексу. Слід зазначити, що затвердження головного кошторису країни в питаннях агросектору було для депутатів справжнім викликом.
Аграрний міністр Т. Кутовий ініціював низку революційних змін: запровадження нової моделі оподаткування ПДВ, зміну пріоритетів державної підтримки на користь фермерів та затвердження дотацій на 5 років у розмірі 1% ВВП. В результаті тривалих дискусій запропоновані нововведення були прийняті Парламентом.
Для аграріїв виділено державну допомогу в розмірі 1% ВВП
Відповідно до закону №5131, сільськогосподарська галузь отримає державну підтримку в розмірі 1% від ВВП на 5 років, що в грошовому перерахунку становить 5,5 млрд грн. Із цієї суми 4 млрд будуть спрямовані на пряму підтримку АПК у вигляді дотацій на тваринництво, овочівництво, садівництво, виноградарство, виготовлення молочних продуктів та інші пріоритетні напрямки.
Ініціатори закону пояснюють, що дотації отримають ті виробники, які займаються збутом власної продукції на території України або частка експорту яких незначна. Оскільки такі господарства не можуть розраховувати на компенсацію ПДВ від експорту, то дотація дозволить ним пом’якшити удар відміни спецрежиму.
За словами міністра аграрної політики та продовольства Т. Кутового, виділені державою кошти будуть розподілені порівну на 12 місяців і в процентному співвідношенні ділитимуться між підприємствами залежно від того, скільки кожне із них сплатило ПДВ до бюджету. Тобто, чим більше податків перечислила компанія, тим більший розмір дотації отримає.
Також ухваленим законом передбачається, що 1,5 млрд грн будуть спрямовані на програми розвитку аграрно-промислового комплексу. Вони включають придбання сільськогосподарської техніки українського виробництва, удосконалення системи аграрного страхування та запуск Фонду гарантування кредитів АПК.
Основні нововведення для аграріїв, передбачені Бюджетом на 2017 рік
Новим Бюджетом передбачено ряд змін, які з початку наступного року торкнуться більшості сільськогосподарських підприємств, зокрема:
1. Виплата дотацій здійснюватиметься в автоматичному режимі на основі даних податкової звітності. Тобто спецдекларацію вирішено замінити Додатком до загальної податкової декларації.
1. Затверджено нову програму підтримки сільгоспвиробників із площею оброблюваних угідь до 500 га.
2. Введено єдиний реєстр заявок на відшкодування ПДВ при експорті замість двох.
3. Із нового року не потрібно буде отримувати висновки ДФС для відшкодування ПДВ. Казначейство буде здійснювати перерахунок лише на основі даних Єдиного реєстру заявок.
4. Підвищено ставку єдиного податку 4-ї групи на 17% та впроваджено зміни в порядку його адміністрування. Зокрема, для ріллі ставка тепер становитиме 0,95% нормативної грошової оцінки землі.
Отже, Держбюджет на 2017 рік передбачає багато змін для аграріїв. Проте експерти вважають, що затверджений документ містить окремі пункти, які викликають багато питань. Зокрема, досі важко остаточно спрогнозувати, на яку допомогу зможуть розраховувати аграрії - 50 або 150 млн грн. Максимальна норма дотацій для підприємств буде уточнюватись.